Vishay/Dale CRCW12068R25FKEAHP
CRCW12068R25FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068R25FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12068R25FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12068R25FKEAHP
QUANTITY
CRCW12068R25FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068R25FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12068R25FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068R25FKEAHP
Related LinksCRCW12068, CRCW12068R25FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068R25FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12068R25FKEAHP
IC COMP TINY R-R CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 12POS datasheet.pdf