Vishay/Dale CRCW12068R25FMTA
CRCW12068R25FMTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068R25FMTA
Brief Description
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12068R25FMTA.pdf
Availability of CRCW12068R25FMTA
QUANTITY
CRCW12068R25FMTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068R25FMTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12068R25FMTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068R25FMTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12068R25FMTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068R25FMTA Details Description
Related parts for CRCW12068R25FMTA
FIXED IND 10UH 1A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 40MM datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 3POS 4MM SOLDER datasheet.pdf