Vishay/Dale CRCW1206909KFKEB
CRCW1206909KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206909KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206909KFKEB.pdf
Availability of CRCW1206909KFKEB
QUANTITY
CRCW1206909KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206909KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206909KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206909KFKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206909KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206909KFKEB Details Description
Related parts for CRCW1206909KFKEB
CONN EDGECARD 210POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 9.76M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 360W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf