Vishay/Dale CRCW1206909RFKTB
CRCW1206909RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206909RFKTB
Brief Description
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206909RFKTB.pdf
Availability of CRCW1206909RFKTB
QUANTITY
CRCW1206909RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206909RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206909RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206909RFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206909RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206909RFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206909RFKTB
MODULE DDR SDRAM 256MB 184-DIMM datasheet.pdf
LED 5MM QUAD RED HI EFF PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG HEX INV 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 4KV X7R NONSTND datasheet.pdf
COUNTER datasheet.pdf
22UF 250V 9.53X55.56 AXI datasheet.pdf