Vishay/Dale CRCW121011K8FKEAHP
CRCW121011K8FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121011K8FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW121011K8FKEAHP.pdf
Availability of CRCW121011K8FKEAHP
QUANTITY
CRCW121011K8FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121011K8FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW121011K8FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121011K8FKEAHP
Related LinksCRCW12101, CRCW121011K8FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121011K8FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW121011K8FKEAHP
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PV MINI SGP PRE LP datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LOW LOSS CA-400 COAXIAL CABLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 12A TO220 datasheet.pdf