Vishay/Dale CRCW121011R5FKTA
CRCW121011R5FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121011R5FKTA
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121011R5FKTA.pdf
Availability of CRCW121011R5FKTA
QUANTITY
CRCW121011R5FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121011R5FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121011R5FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121011R5FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121011R5FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121011R5FKTA Details Description
Related parts for CRCW121011R5FKTA
TRANS PREBIAS NPN 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 16A TO263AB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 6TSOP datasheet.pdf
CONN 17POS REAR/SCREW MOUNTING datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5P INLINE SKT RA 7/8" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 953K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6SOT datasheet.pdf