Vishay/Dale CRCW121012R1FKTA
CRCW121012R1FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121012R1FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121012R1FKTA.pdf
Availability of CRCW121012R1FKTA
QUANTITY
CRCW121012R1FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121012R1FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121012R1FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121012R1FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121012R1FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121012R1FKTA Details Description
Related parts for CRCW121012R1FKTA
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 7MM datasheet.pdf
CONTACT BLOCK E-STOP 2NC RED datasheet.pdf
RES 10K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 11KEY 32TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
HI-TEMP PARALLEL SPLICE (C-T-303 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
AMPLIMITE RCPT ASY POSTD 109 2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf