Vishay/Dale CRCW121018R7FKTA
CRCW121018R7FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121018R7FKTA
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121018R7FKTA.pdf
Availability of CRCW121018R7FKTA
QUANTITY
CRCW121018R7FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121018R7FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121018R7FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121018R7FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121018R7FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121018R7FKTA Details Description
Related parts for CRCW121018R7FKTA
RES SMD 12.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 40MM CONN MOD datasheet.pdf
IC VCXO HI PERF 8-SOIC datasheet.pdf
TRI LEVEL 5.08 12POS datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS .156" SNGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 10DFN datasheet.pdf
BUSS FUSEBLOCK W/STUD datasheet.pdf
4,7UF 63V 6,3X12,7MM 105C 2000H datasheet.pdf