Vishay/Dale CRCW1210240RJNEAHP
CRCW1210240RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210240RJNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210240RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW1210240RJNEAHP
QUANTITY
CRCW1210240RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210240RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210240RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210240RJNEAHP
Related LinksCRCW12102, CRCW1210240RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210240RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210240RJNEAHP
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SCR FAST SW 200V 150A TO200AB datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN 24POS 0.8MM SMT datasheet.pdf