Vishay/Dale CRCW12102K74FKTA
CRCW12102K74FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12102K74FKTA
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12102K74FKTA.pdf
Availability of CRCW12102K74FKTA
QUANTITY
CRCW12102K74FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12102K74FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12102K74FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)