Vishay/Dale CRCW1210360RFKTA
CRCW1210360RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210360RFKTA
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210360RFKTA.pdf
Availability of CRCW1210360RFKTA
QUANTITY
CRCW1210360RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210360RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210360RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210360RFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210360RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210360RFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210360RFKTA
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 60MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED LENS 3MM STD PROFILE RED datasheet.pdf