Vishay/Dale CRCW121039K2FKTA
CRCW121039K2FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121039K2FKTA
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121039K2FKTA.pdf
Availability of CRCW121039K2FKTA
QUANTITY
CRCW121039K2FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121039K2FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121039K2FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)