Vishay/Dale CRCW12103R65FNTA
CRCW12103R65FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12103R65FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12103R65FNTA.pdf
Availability of CRCW12103R65FNTA
QUANTITY
CRCW12103R65FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12103R65FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12103R65FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12103R65FNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12103R65FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12103R65FNTA Details Description
Related parts for CRCW12103R65FNTA
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 42POS .23M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HM HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 6" 9S FIN datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf