Vishay/Dale CRCW1210487KFKTA
CRCW1210487KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210487KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210487KFKTA.pdf
Availability of CRCW1210487KFKTA
QUANTITY
CRCW1210487KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210487KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210487KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210487KFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210487KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210487KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210487KFKTA
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 8SIP datasheet.pdf