Vishay/Dale CRCW1210560RJNEAHP
CRCW1210560RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210560RJNEAHP
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210560RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW1210560RJNEAHP
QUANTITY
CRCW1210560RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210560RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210560RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210560RJNEAHP
Related LinksCRCW12105, CRCW1210560RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210560RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210560RJNEAHP
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 9POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SAFETY MAT 300X250MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf