Vishay/Dale CRCW121056K0JNEAHP
CRCW121056K0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121056K0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW121056K0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW121056K0JNEAHP
QUANTITY
CRCW121056K0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121056K0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW121056K0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121056K0JNEAHP
Related LinksCRCW12105, CRCW121056K0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121056K0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW121056K0JNEAHP
CASE PLASTIC BLACK 4"L X 2.88"W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 84PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
METRAL 4000 SIGNAL HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.5V 6UTDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 4.0320MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 6.20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 5V 50-TP 256 10LFCSP datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf