Vishay/Dale CRCW12105K62FKTA
CRCW12105K62FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12105K62FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12105K62FKTA.pdf
Availability of CRCW12105K62FKTA
QUANTITY
CRCW12105K62FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12105K62FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12105K62FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12105K62FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12105K62FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12105K62FKTA Details Description
Related parts for CRCW12105K62FKTA
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO204AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 250V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf