Vishay/Dale CRCW121082R5FKTA
CRCW121082R5FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121082R5FKTA
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121082R5FKTA.pdf
Availability of CRCW121082R5FKTA
QUANTITY
CRCW121082R5FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121082R5FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121082R5FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121082R5FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121082R5FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121082R5FKTA Details Description
Related parts for CRCW121082R5FKTA
IC REG BOOST ADJ 0.6A TSOT23 datasheet.pdf
IC TRANSMISSION CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FML 2POS TO MALE 2POS datasheet.pdf