Vishay/Dale CRCW121812R1FKTK
CRCW121812R1FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121812R1FKTK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW121812R1FKTK.pdf
Availability of CRCW121812R1FKTK
QUANTITY
CRCW121812R1FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121812R1FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW121812R1FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121812R1FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW121812R1FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121812R1FKTK Details Description
Related parts for CRCW121812R1FKTK
DIP CABLE - CDP24G/AE24M/CDP24G datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.18A HOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR 15A datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf