Vishay/Dale CRCW12181R80FNEK
CRCW12181R80FNEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12181R80FNEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12181R80FNEK.pdf
Availability of CRCW12181R80FNEK
QUANTITY
CRCW12181R80FNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12181R80FNEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12181R80FNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12181R80FNEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12181R80FNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12181R80FNEK Details Description
Related parts for CRCW12181R80FNEK
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IEEE 1394 4PIN/M-4PN/M 10' datasheet.pdf
OSC VCXO 15.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 120A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.332 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8WSOP datasheet.pdf
IC PTIC TUNABLE 2.7PF 6QFN datasheet.pdf