Vishay/Dale CRCW12182K43FKTK
CRCW12182K43FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12182K43FKTK
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12182K43FKTK.pdf
Availability of CRCW12182K43FKTK
QUANTITY
CRCW12182K43FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12182K43FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12182K43FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12182K43FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12182K43FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12182K43FKTK Details Description
Related parts for CRCW12182K43FKTK
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Crystal 25.1750MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 750W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 98POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
BLADE-SHEAR datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 5MM datasheet.pdf