Vishay/Dale CRCW12182K70FKTK
CRCW12182K70FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12182K70FKTK
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12182K70FKTK.pdf
Availability of CRCW12182K70FKTK
QUANTITY
CRCW12182K70FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12182K70FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12182K70FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)