Vishay/Dale CRCW12183K01FKTK
CRCW12183K01FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12183K01FKTK
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12183K01FKTK.pdf
Availability of CRCW12183K01FKTK
QUANTITY
CRCW12183K01FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12183K01FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12183K01FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12183K01FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12183K01FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12183K01FKTK Details Description
Related parts for CRCW12183K01FKTK
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 3.3VOUT 83W T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf