Vishay/Dale CRCW12183R65FKTK
CRCW12183R65FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12183R65FKTK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12183R65FKTK.pdf
Availability of CRCW12183R65FKTK
QUANTITY
CRCW12183R65FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12183R65FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12183R65FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12183R65FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12183R65FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12183R65FKTK Details Description
Related parts for CRCW12183R65FKTK
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 16V 0402 datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1880MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-SMA PLUG RG58 48" datasheet.pdf