Vishay/Dale CRCW12184R75FKEK
CRCW12184R75FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12184R75FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12184R75FKEK.pdf
Availability of CRCW12184R75FKEK
QUANTITY
CRCW12184R75FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12184R75FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12184R75FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12184R75FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12184R75FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12184R75FKEK Details Description
Related parts for CRCW12184R75FKEK
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-SOIC datasheet.pdf
CBL ASSY 10' FMALE 7POS SGL C091 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 510MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CBL 15POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 360MA 600 MOHM datasheet.pdf