Vishay/Dale CRCW1218620RJNTK
CRCW1218620RJNTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1218620RJNTK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620 OHM 5% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW1218620RJNTK.pdf
Availability of CRCW1218620RJNTK
QUANTITY
CRCW1218620RJNTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1218620RJNTK
Internal Part NumberEIS-CRCW1218620RJNTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1218620RJNTK
Related LinksCRCW1218, CRCW1218620RJNTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1218620RJNTK Details Description
Related parts for CRCW1218620RJNTK
IC VIDEO SWITCH QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.051 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 79MM datasheet.pdf