Vishay/Dale CRCW12186R20JNTK
CRCW12186R20JNTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12186R20JNTK
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12186R20JNTK.pdf
Availability of CRCW12186R20JNTK
QUANTITY
CRCW12186R20JNTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12186R20JNTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12186R20JNTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12186R20JNTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12186R20JNTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12186R20JNTK Details Description
Related parts for CRCW12186R20JNTK
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf