Vishay/Dale CRCW201018K0JNTF
CRCW201018K0JNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201018K0JNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201018K0JNTF.pdf
Availability of CRCW201018K0JNTF
QUANTITY
CRCW201018K0JNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201018K0JNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW201018K0JNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201018K0JNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW201018K0JNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201018K0JNTF Details Description
Related parts for CRCW201018K0JNTF
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
IC SW CROSSPT LVDS 4X4 38-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16-DIP datasheet.pdf
IC PWR MGR POS-FLT HOTSWP 16SOIC datasheet.pdf
RES 6.7 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
5M 2.5KW 4.5KW POWER CABLE datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM R6 datasheet.pdf
RES SMD 4.81K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf