Vishay/Dale CRCW20101R10FNTF
CRCW20101R10FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101R10FNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20101R10FNTF.pdf
Availability of CRCW20101R10FNTF
QUANTITY
CRCW20101R10FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101R10FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20101R10FNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101R10FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20101R10FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101R10FNTF Details Description
Related parts for CRCW20101R10FNTF
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT DEMO MOTOR CTRL SYSTEM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1739-15 BACK PAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V JB 0201 datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf