Vishay/Dale CRCW20101R37FNTF
CRCW20101R37FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101R37FNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.37 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20101R37FNTF.pdf
Availability of CRCW20101R37FNTF
QUANTITY
CRCW20101R37FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101R37FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20101R37FNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101R37FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20101R37FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101R37FNTF Details Description
Related parts for CRCW20101R37FNTF
JUMPER-H2730TR/C2016R/H2730TR 6" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 11 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 38POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 320POS GOLD datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 5-3000 MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT SKT datasheet.pdf