Vishay/Dale CRCW20101R40FNTF
CRCW20101R40FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101R40FNTF
Brief Description
RES SMD 1.4 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20101R40FNTF.pdf
Availability of CRCW20101R40FNTF
QUANTITY
CRCW20101R40FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101R40FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20101R40FNTF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101R40FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20101R40FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101R40FNTF Details Description
Related parts for CRCW20101R40FNTF
BOX ABS BLACK 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 34POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IND UPGDDEV OLD TO NEWSG 512TG datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf