Vishay/Dale CRCW20101R40FNTF
CRCW20101R40FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101R40FNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20101R40FNTF.pdf
Availability of CRCW20101R40FNTF
QUANTITY
CRCW20101R40FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101R40FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20101R40FNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101R40FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20101R40FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101R40FNTF Details Description
Related parts for CRCW20101R40FNTF
Connector Header 15 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92S datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
Z-PACK SHLD.LOWER C datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 1.24A 643 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.3A MICRO datasheet.pdf