Vishay/Dale CRCW20102R55FKEF
CRCW20102R55FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20102R55FKEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20102R55FKEF.pdf
Availability of CRCW20102R55FKEF
QUANTITY
CRCW20102R55FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20102R55FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW20102R55FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20102R55FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW20102R55FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20102R55FKEF Details Description
Related parts for CRCW20102R55FKEF
SWITCH BLOCK GP SPST-NO 10A datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 10"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 94MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf