Vishay/Dale CRCW201042R2FKEFHP
CRCW201042R2FKEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201042R2FKEFHP
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW201042R2FKEFHP.pdf
Availability of CRCW201042R2FKEFHP
QUANTITY
CRCW201042R2FKEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201042R2FKEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW201042R2FKEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201042R2FKEFHP
Related LinksCRCW20104, CRCW201042R2FKEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201042R2FKEFHP Details Description
Related parts for CRCW201042R2FKEFHP
RES SMD 84.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf