Vishay/Dale CRCW2010560RFKTF
CRCW2010560RFKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010560RFKTF
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW2010560RFKTF.pdf
Availability of CRCW2010560RFKTF
QUANTITY
CRCW2010560RFKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010560RFKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW2010560RFKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010560RFKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW2010560RFKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010560RFKTF Details Description
Related parts for CRCW2010560RFKTF
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 3TN/110 AR UC datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OVP 16SOIC datasheet.pdf
ANT 5-BAND FLEX PCB W/CABLE datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.375" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf