Vishay/Dale CRCW20105K60FKTF
CRCW20105K60FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20105K60FKTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20105K60FKTF.pdf
Availability of CRCW20105K60FKTF
QUANTITY
CRCW20105K60FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20105K60FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20105K60FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20105K60FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20105K60FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20105K60FKTF Details Description
Related parts for CRCW20105K60FKTF
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
BRIDGE INSERTION INSULATED SPINE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" YEL JACKS NI datasheet.pdf