Vishay/Dale CRCW20105R90FNEF
CRCW20105R90FNEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20105R90FNEF
Brief Description
RES SMD 5.9 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20105R90FNEF.pdf
Availability of CRCW20105R90FNEF
QUANTITY
CRCW20105R90FNEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20105R90FNEF
Internal Part NumberEIS-CRCW20105R90FNEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20105R90FNEF
Related LinksCRCW2010, CRCW20105R90FNEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20105R90FNEF Details Description
Related parts for CRCW20105R90FNEF
FIXED IND 3.3UH 900MA 290 MOHM datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC 90A PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 600A DO200AB datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 25NS 28-SOIC datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ SM datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 3A SYNC 16DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf