Vishay/Dale CRCW2512118KFKEG
CRCW2512118KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512118KFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512118KFKEG.pdf
Availability of CRCW2512118KFKEG
QUANTITY
CRCW2512118KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512118KFKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512118KFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512118KFKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512118KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512118KFKEG Details Description
Related parts for CRCW2512118KFKEG
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 316 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONN COVER 45X2.2X24.3MM GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 80V 0.28A TO92-3 datasheet.pdf