Vishay/Dale CRCW251212K0FKEGHP
CRCW251212K0FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251212K0FKEGHP
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251212K0FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251212K0FKEGHP
QUANTITY
CRCW251212K0FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251212K0FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251212K0FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251212K0FKEGHP
Related LinksCRCW25121, CRCW251212K0FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251212K0FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251212K0FKEGHP
LED 0.8" 1 DIGIT AMBER DISPLAY C datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 64COND 26AWG GRY SHLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO datasheet.pdf
LABEL COMP ADH datasheet.pdf
LED LETERAS COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X27.6V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf