Vishay/Dale CRCW251212K1FKTG
CRCW251212K1FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251212K1FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251212K1FKTG.pdf
Availability of CRCW251212K1FKTG
QUANTITY
CRCW251212K1FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251212K1FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251212K1FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251212K1FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251212K1FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251212K1FKTG Details Description
Related parts for CRCW251212K1FKTG
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-8 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
ICL 1 OHM 25% 30A 30MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE LV DM3730 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 3A TP-FA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf