Vishay/Dale CRCW2512158RFKTG
CRCW2512158RFKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512158RFKTG
Brief Description
RES SMD 158 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512158RFKTG.pdf
Availability of CRCW2512158RFKTG
QUANTITY
CRCW2512158RFKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512158RFKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512158RFKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512158RFKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512158RFKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512158RFKTG Details Description
Related parts for CRCW2512158RFKTG
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/8NPT 4.5V OVP datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSC VCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf