Vishay/Dale CRCW2512160RJNEG
CRCW2512160RJNEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512160RJNEG
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512160RJNEG.pdf
Availability of CRCW2512160RJNEG
QUANTITY
CRCW2512160RJNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512160RJNEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512160RJNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512160RJNEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512160RJNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512160RJNEG Details Description
Related parts for CRCW2512160RJNEG
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 741MA 485 MOHM datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf