Vishay/Dale CRCW251218K7FKEGHP
CRCW251218K7FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251218K7FKEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251218K7FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251218K7FKEGHP
QUANTITY
CRCW251218K7FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251218K7FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251218K7FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251218K7FKEGHP
Related LinksCRCW25121, CRCW251218K7FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251218K7FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251218K7FKEGHP
CONN CARDEDGE 68POS .050" SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
NEST INSERT SOLIS 6AWG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf