Vishay/Dale CRCW251218K7FKEGHP
CRCW251218K7FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251218K7FKEGHP
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251218K7FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251218K7FKEGHP
QUANTITY
CRCW251218K7FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251218K7FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251218K7FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251218K7FKEGHP
Related LinksCRCW25121, CRCW251218K7FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251218K7FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251218K7FKEGHP
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf