Vishay/Dale CRCW25121K20FKTG
CRCW25121K20FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121K20FKTG
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121K20FKTG.pdf
Availability of CRCW25121K20FKTG
QUANTITY
CRCW25121K20FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121K20FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25121K20FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25121K20FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25121K20FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25121K20FKTG Details Description
Related parts for CRCW25121K20FKTG
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 51POS 350MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf