Vishay/Dale CRCW25121R60JNEG
CRCW25121R60JNEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121R60JNEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121R60JNEG.pdf
Availability of CRCW25121R60JNEG
QUANTITY
CRCW25121R60JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121R60JNEG
Internal Part NumberEIS-CRCW25121R60JNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25121R60JNEG
Related LinksCRCW2512, CRCW25121R60JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25121R60JNEG Details Description
Related parts for CRCW25121R60JNEG
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf