Taiyo Yuden NP06DB150M
NP06DB150M picture photo
Mfg. Part Number
NP06DB150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.3A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
NP06DB150M.pdf
Availability of NP06DB150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP06DB150M Order Process
Ship out your order
Specifications of NP06DB150M
Internal Part NumberEIS-NP06DB150M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNP
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP06DB150M
Related LinksNP06D, NP06DB150M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NP06DB150M Details Description
Related parts for NP06DB150M
TRANS PNP 40V 3A TO225AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 4A CPT3 datasheet.pdf
ECCOSORB 24X24/WITH ALUM datasheet.pdf
V23333Z0001B046-EV-100 datasheet.pdf
3300UF 40V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf