Vishay/Dale CRCW251220K0JNEGHP
CRCW251220K0JNEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251220K0JNEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251220K0JNEGHP.pdf
Availability of CRCW251220K0JNEGHP
QUANTITY
CRCW251220K0JNEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251220K0JNEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251220K0JNEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251220K0JNEGHP
Related LinksCRCW25122, CRCW251220K0JNEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251220K0JNEGHP Details Description
Related parts for CRCW251220K0JNEGHP
JUMPER-H1500TR/A2015W/H1500TR12" datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 250VAC 16A SNAP QC datasheet.pdf
ADAPTER HDMI A M TO DVI-D 24+1/M datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .51M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" GOLD datasheet.pdf