Vishay/Dale CRCW251222R6FKTG
CRCW251222R6FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251222R6FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.6 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251222R6FKTG.pdf
Availability of CRCW251222R6FKTG
QUANTITY
CRCW251222R6FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251222R6FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251222R6FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251222R6FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251222R6FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251222R6FKTG Details Description
Related parts for CRCW251222R6FKTG
CONN PLUG SPARK STRGHT 7MM datasheet.pdf
IC MICROPROCESSOR WDT 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 7.4A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220-2 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 28HTSSOP datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf