Vishay/Dale CRCW2512294RFKTG
CRCW2512294RFKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512294RFKTG
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512294RFKTG.pdf
Availability of CRCW2512294RFKTG
QUANTITY
CRCW2512294RFKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512294RFKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512294RFKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512294RFKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512294RFKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512294RFKTG Details Description
Related parts for CRCW2512294RFKTG
IC OPAMP GP 215MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
FILTER MED PERFORM IEC INLET 6A datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2.8GHZ VCO 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 1.6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
FUSE MIDGET 10 A 600 DC PV datasheet.pdf